Slovník cizích a méně častých slov - písmeno P

Parfait = dezert, slovo původem z francouzštiny znamenající dokonalý či perfektní. Pod parfaitem se skrývá široká škála receptů, obvyklým principem je mléčný krém (šlehačka, chia smíchaná se smetanou...) nebo zmrzlina, které jsou ve sklenici vstveny s suchou vrstvou granuly, semínek nebo vrstvou ovoce.

Porridge = ovesná kaše. Nejlepší způsob přípravy pro naše trávení je ovesné vločky zalít vroucí vodou a nechat cca 30 minut stát. Pak dolít mléko (nebo jen další horkou vodu) a krátce povařit.  Chuťově je porridge o level výš, když vločky před zalitím vodou krátce nasucho opražíme.

prekarizovaná práce = Z  franc. précarité (nejistota, prekérnost), jde o práci, kterou vykonáváte na základě jiné než běžné zaměstnancecké smlouvy, typicky švarc systém, freelance, digitální nomádství atd.  Všechno to jsou pojmy, které pojmenovávají prakticky stejný jev. Člověk něco umí a domluví se s firmou, že pro ně zpracuje zakázku.  Tohle je v pořádku, pokud je to jednorázová zakázka, jde-li o dlouhodobou spolupráci, je dodavatele zakázky výhodnější zaměstnanecký poměr.  Podrobně zvlášť ze sociologického hlediska a celospolečenských důsledků vysvětleno na Wiki. Důsledek prekarizovaná práce na jednotlivce je takový: U prekarizované práce nejste chráněni jako zaměstnanec Zákoníkem práce.  Prekarizovaná práce je skvělá volba pro přivýdělky nebo jste-li bez závazků, a stejně tak je to průšvih, jakmile se něco pokazí, blížíte se důchodovému věku apod.  Položte si jednoduchou otázku:  Koho se firma zbaví jako prvního, když se jí přestane dařit?

Zpět do slovníku
Novinky

Aktualizován kalendář kurzů a trhů.  Kurzy háčkování, mandalování a jarní trhy v Opavě, Ostravě nebo Fulneku.

 

 

 

 

Přihlásit k odběru novinek

Sami zvolte, o jakých tématech chcete být informováni.


Napište nám