Slovník cizích a méně častých slov - písmeno P

Parfait = dezert, slovo původem z francouzštiny znamenající dokonalý či perfektní. Pod parfaitem se skrývá široká škála receptů, obvyklým principem je mléčný krém (šlehačka, chia smíchaná se smetanou...) nebo zmrzlina, které jsou ve sklenici vstveny s suchou vrstvou granuly, semínek nebo vrstvou ovoce.

Porridge = ovesná kaše. Nejlepší způsob přípravy pro naše trávení je ovesné vločky zalít vroucí vodou a nechat cca 30 minut stát. Pak dolít mléko (nebo jen další horkou vodu) a krátce povařit.  Chuťově je porridge o level výš, když vločky před zalitím vodou krátce nasucho opražíme.

Prekarizovaná práce = Z  franc. précarité (nejistota, prekérnost), jde o práci, kterou vykonáváte na základě jiné než běžné zaměstnancecké smlouvy, typicky švarc systém, freelance, digitální nomádství atd.  Všechno to jsou pojmy, které pojmenovávají prakticky stejný jev. Člověk něco umí a domluví se s firmou, že pro ně zpracuje zakázku.  Tohle je v pořádku, pokud je to jednorázová zakázka, jde-li o dlouhodobou spolupráci, je dodavatele zakázky výhodnější zaměstnanecký poměr.  Podrobně zvlášť ze sociologického hlediska a celospolečenských důsledků vysvětleno na Wiki. Důsledek prekarizovaná práce na jednotlivce je takový: U prekarizované práce nejste chráněni jako zaměstnanec Zákoníkem práce.  Prekarizovaná práce je skvělá volba pro přivýdělky nebo jste-li bez závazků, a stejně tak je to průšvih, jakmile se něco pokazí, blížíte se důchodovému věku apod.  Položte si jednoduchou otázku:  Koho se firma zbaví jako prvního, když se jí přestane dařit?

Zpět do slovníku
Novinky

30. 9. Aktualizován kalendář. Mj. přidán monstr Moravskoslezský jarmark v Ostravě.

22. 9.   Svatováclavský jarmark v Holasovicích už tuto sobotu a Hand made market v listopadu nově i v Opavě. Najdete v kalendáři kurzů a trhů.

14. 9. 2022  Ikonický Kreativ Ostrava, zajímavý večer s Vlnu ve Frýdlantě nad Ostravicí a nesmí chybět podzimní Mint Market v příhodném čase pro první dárky. Více v kalendáři.

 

23. 8. 2022  Aktualizován kalendář kurzů a trhů.  

 

18. 8. 2022   Na Slovensku, kde má řemeslná tvorba mnohem větší státní podporu, vypsali nové kurzy ŠKOLY REMESIEL ÚĽUV. Semestrální i víkendové kurzy v Bratislavě, Banské Bystrici a Košicích.

 

 

 

 

 

Přihlásit k odběru novinek

Sami zvolte, o jakých tématech chcete být informováni.


Napište nám